2 maja 2009

Oszczędności zoologiczne

Szanowny Panie Redaktorze!
W ramach wszechświatowej akcji oszczędnościowej ośmielam się zaproponować wprowadzenie ograniczeń następujących:

Wielbłądy Dwugarbne
Jeden garb można z powodzeniem skasować.

Żyrafy
Skrócić szyję przynajmniej do połowy.

Słonie Na Trzech Nogach
Ta innowacja już się zaczyna tu i ówdzie przyjmować. Zdolniejsze słonie opanowują sztukę podpierania się laską, mniej zdolne siedzą w domu, nie wywołując w ten sposób zamętu.

Faramusz
Ze złośliwego ssaka zwanego faramuszem można by w ogóle zrezygnować, ponieważ po pierwsze nie jest dokładnie zbadany, a po drugie żadnego specjalnego pożytku społeczeństwu przynosić nie chce.

Zebry
Te prążkowane egzotyczne konie nie tylko że działają swoją pstrokacizną na nerwy, ale również są jaskrawym przykładem marnotrawienia barwników chemicznych, ot, byle tylko rozśmieszyć publiczność. Ujednostajnić.

Strusie
Strusie cały dzień biegają po różnych pustyniach bez większego zastanowienia. Bezsensowna strata energii. Do sprawy strusiów jeszcze powrócę.


Lista Ptaków Niepotrzebnych

Naiwne powiedzenie "ptak śpiewa" należy całkowicie do przeszłości. Ptak nie śpiewa, tylko hałasuje oraz bezkarnie zanieczyszcza wioski i miasteczka. Oto. Panie Redaktorze, lista tych ptaszków. które proponowałbym poddać redukcji: Pstroszka, cidomek, sipiórka, pyza, brajtszwanc, lewatywka, dzidziuś pospolity, kupść, stukułka, chlebotek, minóżka, bukaszka, sidorek oraz tzw. goguś bagienny.

Ryby
1. Delfiny
Delfiny pływają po morzu, wypuszczając raz po raz przez idiotyczne dziurki fontanny wody, co już niejednego kapitana statku wprowadziło w stan zagapienia, a statek naraziło na katastrofę. Jeśli natomiast chodzi o rzeźbę, Panie Redaktorze, to w rzeźbie delfin odgrywa rolę ornamentacyjną, a nam chodzi nie o ornamentykę, tylko o treść i odbijanie rzeczywistości. Z delfinami należy skończyć.
2. Ryby w galarecie
Celem umasowienia produkcji, skąd właśnie mogą wypłynąć kolosalne oszczędności, wkładamy żelatynę bezpośrednio do stawów, nie zapominając oczywista o marchewce krajanej w gwiazdki, listku bobkowym, zielu angielskim i tak smakowitych kaparach.

Dodatek w sprawie oszczędności na oświetleniu astronomicznym

Czy przypadkiem, Panie Redaktorze, nie jest za dużo gwiazd na niebie? Czy w naszych ciężkich czasach jeden księżyc by nie wystarczył?
Karakuliambro

autor: Konstanty Ildefons Gałczyński
Pierwodruk: „Przekrój” 1947, nr 98
cyt. za: http://galczynski.kulturalna.com/a-6646.html
----------
Bez komentarza w dobie tzw. kryzysu lub recesji gospodarczej na świecie. Na razie tyle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz