16 października 2010

Chopin - finał

Do Finału Konkursu przeszedł - na szczęście! -Paweł Wakarecy. Żadnego Azjaty ani obywatela USA. Wysoki poziom. Wspaniali artyści. Dla mnie laika muzycznego WSZYSCY uczestnicy przesłuchań w październiku 2010 SĄ GENIALNI. Przecież to nie sama technika, praca palców - lecz serce dla Chopina, intuicja muzyczna, cudowne umiejętności pianistyczne... Za http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8522201,Tylko_jeden_Polak_w_finale_Konkursu_Chopinowskiego.html podaję sedno dzisiejszego werdyktu:

"Paweł Wakarecy urodził się w 1987 roku w Toruniu. Kształcił się w Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, która również była nauczycielką Rafała Blechacza, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w roku 2005. Katarzyna Popowa-Zydroń jest też jurorką w tym konkursie.

Paweł Wakarecy jest laureatem polskich konkursów pianistycznych, między innymi Szafarni w Koninie i finalistą Międzynarodowego Konkursu imienia Fryderyka Chopina w Darmstadt w 2009 roku . Koncertował też z recitalami jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą między innymi w Niemczech, Chinach , Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

Przesłuchania III etapu trwały od czwartku, brało w nich udział dwóch Polaków - Marcin Koziak i Paweł Wakarecy.

W finale zagrają też: Yulianna Avdeeva (Rosja), Nikolay Khozyainov (Rosja), Daniil Trifonov (Rosja), Miroslav Kultyshev (Rosja), Lukas Geniusas (Rosja/Litwa), Francois Dumont (Francja) i Helene Tysman (Francja), a także reprezentant Austrii - Ingolf Wunder, i Bułgarii - Evgeni Bozhanov.

Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 18-20 października. 20 października około godziny 23.00 ogłoszone zostaną wyniki konkursu."