3 czerwca 2009

Joseph Haydn - rocznicowo (2. część)

Pierwsza emisja monet z 2009 roku bita w renomowanej mennicy „Austrian Mint”, mennicy o ponad 800-letnim doświadczeniu, w ramach serii monet o nominale 5 Euro, to oddanie hołdu wybitnemu kompozytorowi. Srebrna moneta kolekcjonerska została bowiem wydana z okazji dwusetnej rocznicy śmierci słynnego austriackiego kompozytora Josepha Haydna, który zmarł 31 mają w 1809 roku w wieku 77 lat. Haydn jest uważany za twórcę klasycznej symfonii i kwartetów smyczkowych.
Na rewersie monety na pierwszym planie został uwieczniony wizerunek Józefa Haydna. Obok muzyka, w pozycji pionowej znajduje się para skrzypiec, zaś w tle są strony z zapisami nutowymi z jego kompozycji. Nazwisko i lata życia kompozytora są wpisane w prawym górnym rogu monety, wraz z logo - oznakowaniem, jakie „Austriant Mint” bije na monetach z planu emisyjnego na rok 2009.
Pamiątkowe monety mają oryginalny kształt dziewięciokąta, co symbolizuje 9 prowincji wchodzących w skład Austrii. Awers jest standardowym projektem monet z serii monet kolekcjonerskich o wartości nominalnej 5 Euro, który zawiera otoczony przez tarczę wizerunek herbów dziewięciu prowincji federalnych Austrii.

Podsumowanmie:
Srebrna moneta kolekcjonerska
Emitent: Narodowy Bank Austrii
Kraj: Austria
Producent: Mennica Austrii
Nominał: 5 Euro
Waga: 8 g
Średnica: 28,5 mm
Srebro: Ag 800
Nakład: 100 000 szt.
Projektant: H. Andexlinger
Data emisji: 14.01.2009 r.

źródło tekstu i wygląd monet: http://www.numizmatyczny.pl/html/1493.html